Rotterdam Gezi Rehberi

Hollanda’nın güneybatısında yer alan Rotterdam şehri aynı zamanda Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahiptir. 1270’lerde kurulmaya başlanan ve 1340’larda tamamen şehir statüsünü kazanan Rotterdam, ismini Rotte Irmağı’ndan alır.

Mimari Yapısı

Şehir Hollanda’nın diğer şehirlerinden farklı olarak tarihi yansıtmaz, ikinci dünya savaşında iki cephe tarafındanda bombalandığı içinözellikle şehir merkezinde bir kaçbinanın dışında– tas üstünde tas kalmamıştır bununüzerine yeniden yapilanan sehirde insa edilen yapilararasındaki tek benzerlik mimari açıdan alışılagelmişindışında olmaları. 2007 yılında city of architectureseçilmesi de bu nedenledir.

Rotterdam’a Nasıl Gidilir?

Hollanda’nın ticari ve kültürel açıdan oldukça önemli şehirlerinden biri olan Rotterdam’a ulaşımın en hızlı ve konforlu yolu hava yolu ile ulaşımdır. Türkiye’deki şehirlerden İstanbul aktarmalı olarak Rotterdam’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rotterdam The Hague Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehre ulaşmak için birkaç farklı alternatifiniz mevcut. Havalimanından gündüzleri 33 no’lu, geceleri ise 12 no’lu otobüsleri kullanarak veya metronun E hattı ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca havaalanından bisiklet kiralayarak da merkeze gidebilirsiniz.

Ayrıca Uygun uçak bileti için Almanya Duseldorf veya Amsterdam Havalimanlarıbada göz gezdirebilirsiniz.

Almanya Düsseldorf Havaalanı Rotterdam arası 216 km’dir.

 

Rotterdam’da Gezilecek Yerler

Köprüleri, tasarımıyla hayran bırakan binaları, özgün sokakları ve etkinlikleri… “Hollanda’nın mimari başkenti” olarak tanımlaman Rotterdam; misafirlerini rengarenk bir yolculuğa davet eder.

1. Erasmus Köprüsü

Ben van Berkel tarafından 1996 yılında yapılan bu köprü şehrin kuzey ve güney yakasını birbirine bağlar. Nieuwe MassNehri üzerinde yer alan köprünün tek sütunu olması nedeniyle halk tarafından The Swan (Kuğu) olarak da adlandırılır.

2. Kübik Evler