Fatih Gezi Rehberi

İstanbul Fatih Gezi Rehberi

 

FATİH GEZİ REHBERİ

İstanbul Tarihi Yarımada, önceki yıllarda Fatih ve Eminönü ilçelerinden oluşuyordu, ancak yapılan son düzenlemeler ile Eminönü ilçesi semt oldu ve Fatih’e bağlandı. Bu bağlamda Tarihi Yarımada, Fatih ilçesi sınırlarını kapsıyor.

Tarihi Yarımada Nerede? Nasıl Gidilir?

İstanbul Tarihi Yarımada, Fatih ilçesi sınırlarında ve bir taraftan Topkapı Sarayı, diğer taraftan da Edirnekapı’ya kadar uzanır.
Tarihi Yarımada’ya toplu ulaşım imkanlarını kullanarak istediğiniz yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Bağcılar-Kabataş Tramvay hattı (T1), Tarihi Yarımada’nın hemen hemen her yerini kapsıyor. Ayrıca, İETT Belediye Otobüsleri ile İstanbul’un pek çok yerinden Beyazıt‘a kadar gelebilirsiniz.
Metro hattı Bağcılar ve Aksaray arasında çalışıyor. Ayrıca, Asya yakasından şehir hatları vapurları veya Marmaray ile Eminönü‘ne gelebilir ve oradan da tramvayı kullanabilirsiz.

Fatih’de Gezilecek Yerler

 Gülhane Parkı …
Muhteşem Kapalıçarşı …
Mimar Sinan’ın Eseri: Süleymaniye Cami. 
Mısır Çarşısı …
Eski At Meydanı: Sultanahmet Meydanı 
Kadınlar Pazarı …
At Pazarı …
Cumhuriyet Eğitim Müzesi

FATİH GEZİLECEK YERLER

1. Topkapı Sarayı

Fatih ilçesinin önemli bir kısmı kentte ilk yerleşimin olduğu bölgelere yani Eski İstanbul’a karşılık gelmekte. Burası Roma’nın, Bizans’ın ve elbette Osmanlı’nın izlerini sürebileceğiniz Tarihi Yarımada’dır ve bu coğrafyanın dünyaca ünlü mekânlarından biri Topkapı Sarayı’dır.

2. Sultanahmet Camii

17.yüzyıl Osmanlı’sından günümüze kalan, Batılıların Blue Mosque yani Mavi Camii olarak bildiği ve yine Tarihi Yarımada’da konumlanmış Sultanahmet Camii sadece Fatih’in değil İstanbul’un simge yapıları arasında yer alır. Sedefkâr Mehmed Ağa tarafından yapılan cami aslında bir külliyenin parçasıdır ve bu külliye, arastası, çeşmesi, sebili, türbesi, imarethanesi, hamamı ile şehrin en büyük tarihi yapılarından biridir