Milli Saraylar Resim Müzesi ve bahçesindeki Limonluk Cafe

Yazıda Bulacağınız Konular

Milli Saraylar Hakkında

Resim Müzesi,

Resim Müzesi’nin olduğu bina, Dolmabahçe Sarayı’nın dört ana bölümünden sonuncusudur ve 1855 yılında veliaht dairesi olarak inşa edilmiştir. Yapı Tanzimat ile birlikte şehzadelerin kapalı hayatının sona ermesinin simgesi niteliğindedir. Bu dairede oturan ilk veliaht, Abdulmecid’in kardeşi Abdülaziz olmuştur.

Bu bina, 1937-2010 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı olarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi adıyla hizmet vermiş. 2010-2014 arasındaki restorasyondan geçirilerek, Milli Saraylar Resim Müzesi olarak tekrar açılmış. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ise Fındıklı’da Antrepo 5’te inşa edilen olan yeni müze binasına taşınmış. Resim Heykel Müzesi henüz ziyarete açık değil, burasıyla karıştırılmamalıdır.

Dolmabahçe Sarayı’nda tahta çıkmaya aday olan veliahtların konakladığı Veliahd Dairesi, Tanzimat’la birlikte,şehzadelerin dışa kapalı sürdürdükleri hayatın sona ermesinin ve serbest yaşama geçişlerinin mimarî simgesidir.

Veliahd Dairesi’nin bir bölümü yaklaşık yedi yıl süren restorasyon çalışmaları sonrası çağdaş müzecilik standartlarında bir müzeye dönüştürülerek “Millî Saraylar Resim Müzesi” olarak sanatseverlerin hizmetine sunulmuştur. T.C. Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren müze, tematik bütünlük içinde 11 bölümden oluşmaktadır.

https://www.millisaraylar.gov.tr/muzeler/resim-muzesi