Atatürk Arboretumu Nerede Nasıl Gidilir

Atatürk Arboretumuİstanbul‘un Sarıyer ilçesinde, KemerburgazBahçeköy yolu üzerinde, ağaç ve odunsu bitkilerin sergilendiği geniş yeşillik alandır.

Ziyaret Kuralları

Atatürk Arboretumu için bazı kurallar uygulanmaya başlandı.Profesyonel çekim yapılabilecek her türlü ekipmanın ve kostümün içeriye alınması yasak.her türlü yiyecek (çocuk maması hariç), alkollü ve alkolsüz içecek (su hariç), evcil hayvan, tripot, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncakların içeriye alınması yasaklandı.Bu kuralların artan ziyaretçi sayısı nedeniyle alındığı belirtildi.

Bitki Örtüsü

Belgrad Ormanı‘nın doğal bitki örtüsü içinde kurulmuş olan arboretum İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir işletme şefliğidir; mülkiyeti ve finansmanı Orman Genel Müdürlüğü‘ne aittir.

1949’da Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Hayrettin Kayacık’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne önerisiyle Büyükdere-Bahçeköy-Kemerburgaz asfaltı kenarındaki 38 hektarlık bir alanda arboretum kurma çalışmaları başladı.

1982’de Atatürk‘ün 100. doğum yılı kutlamaları nedeniyle Atatürk Arboretumu adını aldı ve Orman Bakanlığı İşletme Şefliği statüsü kazandı.