Konya Gezi Rehberi

KONYA GEZİ REHBERİ

Dört mevsim ziyaret edilebilen bir bölge olan Konya’da yapılabilecek pek çok eğlenceli aktivite bulunmaktadır. Şehrin öne çıkan tarihi mekânlarını ziyaret edebilir, harika doğal güzellik alanlarını keşfedebilirsiniz. Kültür turlarına katılabilir ve harika mağaralarını yakından görebilirsiniz. Her akşam yapılan Semazen gösterilerini izleyebilir, şehrin tasavvufi atmosferini hissedebilirsiniz.

Konya’da Yapılacaklar Listesi.

Mevlana Müzesi
Kadınlar Pazarı
Mevlâna Kültür Merkezi
Bedesten Çarşısı
Aziziye Cami
İnce Minareli Medrese
Karatay Medresesi
Alaaddin Tepesi Parkı
Tropikal Kelebek Bahçesi
Meram Köprüsü
80 Binde Devr-i Alem Parkı
Kyoto Japon Parkı
Atlas Lale Tarlası
Çatalhöyük
Sille
Aya Eleni Kilisesi
Beyşehir
Tuz Gölü
Akşehir
Kızören Obruğu
Obruk Han
Meke Gölü

Kendi zevkinize göre bir yer belirleyin ve Konya’yı gezin. Bizana başlıkları ile en çok gezilen yerleri ve bilinmeyenleri sizler için sıraladık. Yemek bölümünü özellikle okuyunuz herkesin bilmediği popüler olan olmayan yerleri de listeledik. Göz atmanızı öneririm

Ayrıca instagram hesabımızdan da biyeregitsek’i takip ederek Türkiye’den ve Dünya’dan farklı lezzetler gidilmeyen yerler yeni yerler keşfedebilirsiniz

Sema Gösterisi İzleyin

Konya’da yapılacaklar arasında mutlaka olmalı dediğimiz aktivitelerden biri de sema gösterisi izlemek. Konya Belediyesi tarafından her hafta Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen, sadece turistlerin değil yerel halkın da yoğun ilgi gösterdiği sema gösterileri izleyin

Tarihi Bedesten Çarşısı’nda alışveriş yapın

Osmanlı’dan bu yana Konya’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Tarihi Bedesten Çarşısı’nda keyifli bir gezi ve alışveriş yapabilirsiniz

Bisiklet Turuna Çıkın

Konya, coğrafi açıdan düzlük bir alanda yer almaktadır. Bu sebepten dolayı bisiklet ile gezmek için oldukça elverişli bir bölgedir.

Şehrin 80 noktasında bisiklet kiralayabileceğiniz istasyonlar bulunmaktadır. Bu noktalardan bisiklet kiralayarak, şehrin harika doğal güzellik alanlarını keşfedebilir, tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Şehrin Tarihi ve Turistik Mekânlarını Ziyaret Edin

Konya, tarihi ve turistik mekânları ile oldukça ünlü bir şehirdir. Görülmeye değer önemli tarihi yapılara ve eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Yapıların geneli şehir merkezinde ve yakınlarında yer almaktadır.

Tropikal Kelebek Bahçesi’ni Keşfedin

Avrupa’nın en büyük tropikal bahçesi olarak dikkat çeken Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya’da keşif turuna çıkabileceğiniz yerlerden biridir.

Tropikal Kelebek Bahçesi, 15 farklı türde kelebeğe ev sahipliği yapmaktadır. Bahçede 98 türe ait 20.000 adet bitki türünü görebilmeniz mümkündür. Kelebekleri kendi nektar bitkileri etrafında uçarken gözlemleyebilir ve harika renklere sahip olan kelebekleri doğal yaşam alanlarında yakından inceleyebilirsiniz.

Bağlantıya Tıklayınız…

Konya ‘da Avrupa’nın En Büyük Tropikal Kelebek Bahçesi

Mevlana Müzesi

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî – Vikipedi (wikipedia.org)

Bakınız

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/konya/gezilecekyer/mevlna-muzesi  

Konya’ya gelen herkesin ilk uğraması gereken yer. Şifa ve huzurun merkezi. Tarihe tanıklık edeceğiniz eşsiz bir merkez

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri.Konya’nın halkın dilinde karşılığı  Mevlana H.z.

Konya dendiğinde akla ilk gelen Şeb-i Arus törenleri ve Mevlana Celaleddin Rumi’dir. Kentin kalbinde yer alan yapı kompleksi Konya’nın en çok ziyaret çeken noktalarının başında gelmektedir. Her gelişimde öncelikle uğradığım yerdir.

Mevlana’nın mezarı.