Münih Gezi Rehberi I Almanya’nın En Zengin Eyaleti

Almanya’nın En Zengin Eyaleti

Münih

Münih Gezi Rehberi I Almanya’nın En Zengin Eyaleti

Münih, deyince birçok kişinin aklına Oktoberfest ve BayernMünih gelse de emin olun bu şehir bunlardan çok dahafazlasını vaat ediyor. II. Dünya Savaşı’nda ağır biçimde bombalanıp tarihi merkezin %90’ı yok edilmiş olan şehir,küllerinden doğmuş ve geleneksel doku bir şekilde eski haline getirilebilmiş.

.Avrupa’nın da en kalabalık kentlerinden biri olan Münih, aynı zamanda Bavyera eyaletinin de başkentidir

Bavyera eyaletinde Almanya’nın en zengin insanları yaşıyor,gerek doğası gerek ağır sanayi kuruluşları ile Münih kozmopolit bir şehir.Münih’de Bmw İngolstad’da Audi gibi büyük devleri barındırıyor.Münih Türklerin’de en çok yaşadığı bölgelerin başında geliyor.Dünyaca ünlü sanayi kuruluşlarına da ev sahipliği yapan Münih, bu sayede dünyanın en yüksek alım gücü olan kentlerinden biri.

Münih Gezi Rehberi I Almanya’nın En Zengin EyaletiMünih kentinde nereleri görmeli? Münih’te neler yapmalı ?

Detaylar aşağıda.

Münih’te Konuşulan Almanca bile Farklı,

Almanya’nın yüzölçümü 310.4 km2 , yaklaşık 82 Milyon nufüsu bulunuyor.Bu açından doğu Almanya ve Batı Almanya’da konuşulan Almanca ’da şive ve aksan farklılıkları gösteriyor. Özellikle Hamburg ve Münih Almancasındatelaffuz farklılıkları çok belirgin. Yapmış olduğum araştırmalar Münih’te konuşulan Almancanın daha yerel olduğunu Hamburg veya Frankfurt bölgesindeki dil daha anlaşılır olduğu.

Genel Bilgiler

Ülke:

Almanya

Bölge:

Orta Avrupa-Güneydoğu Almanya

Yüz ölçümü:

310.4 km2

İklimi:

Ilıman Okyanusal

Telefon Kodu:

+089

Para Birimi:

euro

Almanya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Münih her yıl dünyanın her yerinden binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Yurt içi ve yurt dışında pek çok şehirden Münih’e direkt ve aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Münih, Almanya’da en fazla Türkün yaşadığı bölgelerden biri olduğu için de ülkemizden nerdeyse her saat başı uçak seferleri yapılmaktadır.

Münih Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Münih’te ulaşım konusunda, Avrupa’daki en rahat şehirdir. Metro, tramvay, otobüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerini kullanarak Münih Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilirsiniz. Münih Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 28 km uzakta yer alır. 

Münih’e Ne Zaman Gidilir?

Münih, genel anlamda serin ve yağışlı bir şehirdir. Yılın en sıcak günleri ağustos ayında yaşanır. Şehre yapılacak olan seyahatlerin mayıs ve ekim ayları arasında yapılması önerebilirim.

Münihi Kaç Günde Gezerim?

3 günlük bir seyahat süresi şehrin tamamının gezilmesi için yeterlidir

Münih Gezilecek Yerler Listesi

https://www.google.com/maps/d/viewer?hl=tr&hl=tr&mid=13b9I79wCfPVzlRr_yAh3SaYElX04cDIF&ll=48.136063902197854%2C11.59174347169936&z=15

FESTİVAL VE FUAR ŞEHRİ MÜNİH

Münih ve festivaller


Münih, festivalleriyle ün yapmış bir kent. Dünyanın en popüler fuarları burada gerçekleşiyor.Bunlardan en bilineni de kuşkusuz Oktoberfest. Her yıl Ekim ayında iki hafta boyunca yüzlerce litre Bavyera birasının tüketildiği festival için dünyanın pek çok yerinden turistler Münih’e gelmektedir.Münih hem fuar şehiri hemde doğal yaşam alanları ile gerçekten kartpostal 

Oktoberfest dışında, yaz aylarında gerçekleştirilen Tollwood, Filmfest München ve MünchenerOpernfestspiele de Münih’teki diğer önemli festivallerdir.

Dünya’nın En büyük Otomobil Fuarları arasında yer alan Frankfurt Auto show Artık Münih’de yapılacak.Münih Messe

Münih’teki Festivaller

Oktoberfest (Eylül-Ekim)
Bira Festivali (Ekim)
Filmfest München (Haziran-Temmuz)
TollWood Winterfestival (Haziran-Temmuz)
Mincher Operfestspiele Festival (Haziran-Temmuz)

 

Münih’te Gezilecek Yerler

Kendine özgü doğal güzellikleri ve köklü geçmişi ile canlı bir gece hayatına sahip olan Münih’te, çok sayıda barın yanı sıra renkli sokaklarında alışveriş yapma imkânınız da bulunuyor. Bayer Münih Stadı, Nymphenburg Sarayı, Pinakothek der Modern, Bavyera Ulusal Müzesi, BMW müzesi, MünihOlimpiyat Evi gibi yapılar, Münih’e gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

ŞEHRİN TAKSİMİ

‘’ MarienPlatz ‘’

1158 yılında suç işleyen kişilerin cezalandırıldığı bir meydan olan MarienPlatz; günümüzde ise dükkân, kafe ve restoranları ile oldukça hareketli bir caddedir. İlk zamanlarından bu yana meydan Münih’in kültürel hayatının merkezinde yer almıştır. 

https://maps.sygic.com/?utm_source=content-pages&utm_medium=map&utm_campaign=poi#/?map=12,48.140547,11.492558&item=city:148

Allianz Arena – Münih Gezilecek Yerler

Bayern Münih’in şampiyonluk müzesini , stadyumu ve çocuklar için oluşturulan alanları gezebilirsiniz. Rehberl turlar 19 Euro’dan başlıyor.

 

https://fcbayern.com/erlebniswelt/en/tickets 

Avrupa’nın ve dünyanın en büyük takımlarından BayernMünih’i bilmeyen yoktur.Münih’in en ünlüsü BayernMünih’in Stadyumunun ismi olan Allianz Arena’sız bir Münih turu düşünülemez.Tura önce soyunma odalarından başlanıyor futbolcuların kullandıkları tüm alanlar geziliyor sonrasında rehber eşliğinde stadın içine geçiliyor ve kalabalık gruplar sanki o anda bir gol atılmışçasına rehber tarafından hep beraber ‘’ GOOOLL ‘’ diye bağırtılıyor😊.

Stadın ambiyansı gerçekten muhteşem 75.000 kişilik. Cl müziği ile soyunma odasından merdivenlerden çıkış tüneline geçiliyor. Gerçekten başarılı idi.. En son Bayern Shopdanformalar, hediyelik eşyalar , kalem silgi binlerce çeşit ürün gelen misafirlere sunuluyor. Milyonlarca Euro ticari gelir buradan elde ediliyor. Ülkemize de örnek olması gerekir .

St. Peter Kilisesi 

12. yüzyıldan günümüze kadar gelebilen kilise Münih’teki en eski dini yapı olarak kabul edilir. Aziz Peter heykelinin de yer aldığı kilise Alman halkı için oldukça önemlidir.

Dachau Toplama Kampı 

Münih’in Nazi’lerden kalan eseri Dachau Toplama Kampı, ibretlik bir müze olarak Münih’in batısında yer alıyor. Bizburaya gidemedik ama zamanınız olursa siz mutlaka görün.

Zamanınız Varsa Kesinlikle Şatoyu Görün

Almanya şatoları çok ünlüdür. Daha önce Frankfurt yakınlarındaki Burg Eltzi sizler için gezmiştik. Münih’te 3 günden fazla zamanı olanların ziyaret etmesi gereken nokta Neuschwanstein Şatosu olurdu. Masallardan fırlamış gibi birşato ben bir daha ki gidişimde buraya kesin ziyaret edeceğim.

Almanya’nın Şatoları

Almanya’nın En Güzel Şatoları

Münih Teknik Üniversitesini Gezin

Technische Universität München (Münih Teknik Üniversitesi), Ludwig-MaximiliansUniversität München (Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi) ve Hochschule für Fernsehen undFilm München (Münih Televizyon ve Film Üniversitesi) gibi birçok üniversite ve okul bulunuyor. Eski mimari yapısı ile Münih Teknik Üniversitesi’nin terasına çıkıp bir şeyler içip Münih’i panoramik izleyebilirsiniz.

BELEDİYE SARAYI

Neues Rathaus

Yeni Belediye Sarayı olarak bilinen yapı 1905 yılında inşa edilmiştir. Gotik yapıların bir örneği olan yapının içerisinde 400 oda bulunur. Turistler binaya sadece belirli gün ve saatlerde girebilir.

Münih olimpyat stadı olympiapark

1972 Olimpiyat Oyunları için inşa edilmiş , eskiden yıllarca Bayern Münih’in maçlarının oynandığı stat. Olympiapark’ta yıl boyu konserler, gösteriler ve spor etkinlikleri düzenleniyor. 

Deutsches Museum

Dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi Isar Nehri’nin ortasında yer alan Museuminsel adacığında yer alıyor. Deutsches Museum’da sergilenen yaklaşık 28.000 eser yılda 1,5 milyon ziyaretçi çekiyor.

Münih Şehir Kapıları

Münih şehir merkezine giriş için , eskiden yadigâr 4 kapı vardır. Bu kapılardan şu anda sadece 3 tanesi ayaktadır. Bunlar sırasıyla Sendlinger , Tor Isartor ve Karlstor’tur.

Audi Müzesi İngolstad

Audi – Horch – DKW – Wanderer = Auto Union tarihinin muhteşem görüntüsü. Audi’nin başlangıcın da büyüleyici bir buluşma için rehberli tura katılın ve yıllar boyunca süre gelmiş Audi otomobillerinin çarpıcı bir koleksiyonunu görüntüleyin.İngolstad şehri Münih merkeze yaklaşık 35 dakikadır.

Almanya’da bir İngiliz Bahçesi