Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Ülkemizin doğal güzelliklerinden birisi olan Kapadokya’da pek çok görülecek yer bulunmaktadır. Kapadokya ülkemizin turizmini de geliştiren muhteşem doğal güzelliklerinin olduğu bir yerdir.

Kapadokya ülkemizin en çok ziyaret edilen ve en güzelyerlerinden birisidir. Bu bölgeye çok sayıda yabancı turist ziyaretide gerçekleşmektedir.

Kapadokya Ulaşım

Kapadokya’da havalimanı bulunmamaktadır. Buraya en yakın havalimanı Nevşehir ve Kayseri havalimanlarıdır. Genellikle Nevşehir tercih edilir. Türk Hava Yolları; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bodrum gibi pek çok Nevşehir’e sefer düzenlemektedir. Sefer sayılarının sıklığı şehir ve dönemlere göre değişiklik göstermektedir.

Nevşehir Havalimanı‘ndan Kapadokya’ya taksiözel transfer veya kalacağınız otelin shuttle servis hizmeti ileulaşabilirsiniz.

Kapadokya’ya Bireysel Araç İle Ulaşım

Kapadokya’ya en rahat ulaşımı bireysel araçla gerçekleştirebilirsiniz. 

Kapadokya bölgesinde gezilecek yerler için de araca ihtiyaç duyacağınız için size kolaylık sağlayacaktır.İstanbul’danAnkara otoyolu, Ege’den Afyon Yolu, Karadeniz’den Samsun Yolu, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden ise, Adana Yolu’nu kullanarak gitmek mümkündür.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler


1) Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme açık hava müzesi Kapadokya’da gezilecek en iyi yerlerden birisidir. Göreme açık hava müzesi en büyük açık hava müzelerinden birisidir. UNESCO Dünya mirasları listesinde de yer almaktadır.. Göreme açık hava müzesine giderek bol bol fotoğraf çekebilir tarihi eserleri görebilirsiniz. Aynı zamanda bu açık hava müzesi 1985 yılından beridir kültürel varlık kategorisinde değerlendirilmektedir.

2) Paşabağ

Paşabağ Kapadokya’da gezilecek yerlerden birisidir. Paşabağiçerisinde bir sürü peribacaları yer almaktadır. Bu peribacaları sayesinde doğal güzellikleri yakından görebilirsiniz. Paşabağyabancı turistlerinde en çok ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Peribacalarının nasıl oluştuğunu bu noktada direkt olarak yakından görebilirsiniz. Paşabağ çevresinde ki hediyelik eşya dükkanlarından kendinize birşeyler alabilirsiniz. Bu bölgede eski peribacalarını görebileceğiniz gibi , yeni oluşan peribacalarını da görebilirsiniz.

3) Üç Güzeller

Üç güzeller Kapadokya’da ki bir diğer doğa harikasıdır. Üç güzeller bir uçurumun kenarında yaklaşık 3 güzel peribacasının olduğu bir uçurum gölgesidir. 
4) Derinkuyu Yer Altı Şehri

Kapadokya’nın gizemli yerleri arasında yer alan bu yer dikkat çekici bir yer olan , Derinkuyu yer altı şehri Kapadokya’da yer alır ve en çok ziyaret edilen turistik mekanlardan birisidir. 

5) Hacı Bektaş Veli Külliyesi

Hacı Bektaş veli külliyesi görülmeye değer olan yerlerden birisidir. Büyük ünlü düşünür mutasavvıf olan kişinin adına yapılan bir külliyedir. Bu külliye içerisinde pek çok yeni çeri ocağını yakından görebilirsiniz. Hacı Bektaş Veli Külliyesi içerisinde pek çok müze olan bir yerdir. 

6) Kaymaklı Yer Altı Şehri

Kaymaklı yer altı şehri doğal olan yer altı şehirlerinden birisidir. Bu yer altı şehrinin milattan önce 3000 yılına Hititler dönemine dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Kaymaklı yer altı şehrine giriş için 30 lira ödemek zorundasınız. Bu yer altı şehirlerinde şarap mahzenleri ve daha pek çok su depoları yer almaktadır.

Kadadokya Vadileri

Kapadokya’nın Vadileri ve Peribacaları
Kapadokya’da Neler Yapılır?

2. Balon Turları ile mükemmel manzaranın tadını çıkar!
3. Türk Gecesi Şovu’na ve  Sema Gösterisi’ne katıl ve gönlünce eğlen!
4. Kapadokya ATV Turu Jeep Safari Turu ve At Turu ile eğlenceli aktiviteler yap!
5. Kapadokya Türk Hamamı Turu’na katıl ve farklı bir eğlenceye atıl!

Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler

Sıcak hava balonuna bin ve manzaranın keyfini çıkar!
Yeraltı şehirlerine git ve geçmişin izlerini yakından keşfet!
Peri pacalarının manzarasında, doğa yürüyüşüne çık!
Birbirinden farklı vadileri dolaş, her birinde fotoğraf çekil!
Avanos’ta çömlek yapmayı öğren!
ATV’ye binip safariye çık ya da ata binip eğlenceye katıl!
El yapımı şarapların tadına bak, nasıl üretildiğini izle!
Güvercinlik Vadisi’nde yer alan dilek ağacına, bir nazar bocuğu as ve dilek tut!
Temenni Tepesi’nde Ürgüp manzarasını, Sunset ViemPoint’te ise peri bacaları ve balonlarını seyret!

1-Gelelim Kapadokya’nın simgesi olan Balon’a !

Kapadokya’ya birçok kez gitmiş biri olarak şöyle desem yeridir ;Burada yapacağınız en iyi aktivite balon turudur”

Balon için Hangi Firma Seçilmeli ?

Güvenlimi?

Balon Turları Ne kadar?

Kapadokya Balon Turu ! Güvenlimi?

Turistik Noktalar

1-Asmalı Konak

lçe, Köy Ve Kasabalar 

2.Ürgüp

3.Göreme

4.Uçhisar

5.Ortahisar

6.Avanos

Kapadokya’da Ne Yenir Ne İçilir?

Kapadokya restoranları şüphesiz ki bölgede tatil yaparken en fazla uğrayacağınız noktalar olacak. Tatilinizin en güzel şekilde geçmesi ve enfes yemekler ile unutulmaz anlar yaşamak için de yiyeceğiniz yemekleri iyi seçmeniz, sipariş etmeden önce ne yediğinizi bilmeniz gerekiyor. Dilerseniz bölgenin meşhur yemeklerine bir göz atalım ve nasıl hazırlandıklarını, neler içerdiklerini her beraber öğrenelim!

1.Çömlek fasulyesi

Kuru fasulye ocakta haşlanır ve doğranmış etler ile birlikteçömleğin içine yerleştirilir. Üzerine bir miktar su dökülür ve önce kısa bir süre boyunca közde pişirilir. Sonrasında üzerine salça ve soğan ilave edilerek tekrar pişirilir.

2.Testi kebabı

Doğranmış kuş başı etler domates, sarımsak, kara biber ve sivri biber ile harmanlanarak testinin içine yerleştirilir. Bu karışımın üzerine tereyağı dökülür ve sonra testini ağzı hamur ile kapatılır. Sonrasında testi ateşin üzerinde 2 saat boyunca bekletilir ve en sonunda kırılarak içindeki leziz yemek yenilir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere testi kebabı bölgenin en meşhur yemekleri arasında yer alır ve dünya çapında bir üne sahiptir.

Nohutlu yahni

Koyun eti soğan ile birlikte kavrulur. Önceden hazırlanan dana eti, soğan, tereyağı, zeytinyağı, tuz, karabiber, pul biber ve kimyon nohut ile birlikte çömleğe yerleştirilir. Sonrasında et suyu ve suyu ile birlikte biber salçası ve domates salçası ilave edilir. Son olarak bütün bu karışım tandırda pişmeye bırakılır.

3.Kayısı dolması

Pek çok Kapadokya yemeği gibi çömlekte yapılan kayısı dolmasında tatlı kayısı ve parça etler kullanılır. Pişirdikten sonra hemen servis edilen bu yemek en zor Kapadokya yemekleri arasında yer alır.

4.Düğü çorbası

Bu çorba düğü adı verilen ince bulgur ile yapılır. Salça ve tereyağı kavrulduktan sonra üzerine su ilave edilir ve son olarak içine düğü atılıp pişirilmeye bırakılır.

5.Sütlü çorba

Kaynatılan bulgura süt ilave edilerek hazırlanan bu çorba, en fazla tüketilen Kapadokya yemekleri arasındadır ve turistlerin de ilgisini çekerek beğenisini kazanmıştır.

6.Ayva dolması

Ayvaların içi oyulduktan sonra kıyma ve düğü karışımıyla doldurulur. Bu lezzetli dolma Kapadokya’nın geleneksel tatları arasındadır.

7.Gendime

Salça, soğan ve tereyağı kavrulduktan sonra içine yarma eklenir. Bu esnada kurutulmuş kemik çömleğin altına koyulur. Sonrasında üstüne kavrulmuş yarma ve su eklenir. Bu yemek de tandırda pişen yemekler arasındadır.

8.Dolaz

Yumurta ve un su ya da süt ile karıştırılarak yağda kavrulur. Servis edilirken de üzerine bal ya da şeker kestirmesi dökülür.

9.Dıvıl

Geleneksel Kapadokya yemeklerinden bir tanesi olan dıvıl, haşlanmış patatesin bulgur ile yoğrularak küçük köfteler haline getirilmesi ile hazırlanır. Bu köfteler yağda kızartılarak servise hazır hale getirilir.

10.Ağpakla

Kapadokya bölgesinde kuru fasulyeye ağpakla denilir. Beyaz fasulye, kemikli et ve yağ karışımı bir çömleğe yerleştirilir. 

Kapadokya Görselleri