Anadolu Yakasının En İyi Et Dönercileri

Döner artık topluma mal olmuş popüler yemek kültürü, muhabbet arasında herkesin bir dönercisi önerisi olduğunu fark edersiniz zaten. Mekan takipçisinin hoşuna gitmezse “Bizi buralara bunun için mi getirdi?” gibi tepkiler doğabilir. İnsanların damak zevkleri birbirinden çok farklı bu yüzden birçoğunuzun bilmediği veya hala gitmediği mekanlarıyazmaya keşfetmeğe çalışıyoruz.

Listemizde en çok bilinenleri sıralarsak,

Bayramoğlu Döner Kavacık– Tek Şube

Yıllardır tek şubedeki yoğunluğu ve önündeki sırayı hakediyor.Dönerlerinin tadı hala aynı güzellikte sulu ve yağlı. Bunda kuzu döş’ün de etkisi büyük. Etleri %100 danadan değil. %30 civarı kuzu etiyle yapılıyor.

Bayramoğlu Döner
(0216) 413 00 45
https://goo.gl/maps/NjHaaq6ADKz4p6Q68

Dönerci Celal Usta –Ümraniye ve Şubeleri

Celal ustada bu üçlü arasından Ümraniye’de meşhur olan ve şubeleşen  iskenderide iyi olan Celal Usta döneri sıcak getirme konusunda rakiplerine göre çok daha iyi.

Dönerci Celal Usta – Atakent Şubesi
(0216) 329 35 40
https://goo.gl/maps/zVVM6ZPKjtGRRimM7

Dönerci Ali Usta Maltepe

Geçmiş yıllara göre rakiplerde çoğalınca performansı rakiplerinin gerisinde kaldı. Dönerler elektrikli ocaklarda pişiriliyor olması etin kalitesini belirliyor. Dolayısıyla köz lezzetini Ali Usta’da bulamıyorsunuz. Ancak etin kalitesi iyi.

Dönerci Ali Usta
444 1 254
https://goo.gl/maps/yegmMTk4Gh7XLSWT6

Bu 3 dönerci İstanbul’da ve ülkemizde döner piyasasını belirleyen markalar oldular. Pilav üstü yaprak döner deyince dönerle birlikte masaya yan aparatif ürünlerle insanları cezbetti.Bu işin ehli 3 dönerci kullandıkları etlerde oranları farklılık gösterdi .Hayvanın farklı bölgelerinden ve kuzu-yağ karışımları kendi tarzlarını ortaya koydu. Dönerde en önemli faktörlerden biriside sıcak lavaşın kalitesi ve odun ateşinde yapılması.

Tatar Salim –Ataşehir

Tatar Salim Et Dönerci  Benimde bir ara favorilerim’den oldu .Tatar salim Ataşehirdeki yerinden kaynaklı daha sosyetik dönerci havası oluşmuş olabilir.  Tatar Selim’in döneri diğer rakiplerine göre biraz daha az yağlı böyle olunca et kalitesi ve tadı ön plana çıkıyor. Daha sonra şubeleşme yoluna gittiler.

Tatar Salim
(0216) 408 26 26
https://goo.gl/maps/eHTh2Xnttk144DSt7

Tatar Salim
(0216) 550 56 56
https://goo.gl/maps/uZwDsiSSh6zhgKqz6

Metet Döner -Kuzguncuk-Göztepe

Bu saydığımız markalardan sonra son 10 yıl’da ÜsküdarınKuzguncuk semtinde Metet döner açıldı.Yine Bayramoğlu-Celal tarzında yaprak et dönerciler tarzında son zamanlarda çok popüler olduğunu söyleyebilirim. Kuzguncuk gezisi sonrası güzel bir döner yenir.

Metet Közde Döner, Kuzguncuk
(0216) 553 33 33
https://goo.gl/maps/dsntwNESYDjbyS139

Bağdat Caddesi-Göztepe şube

Metet Közde Döner Express, Göztepe

GÖZTEPE MH, Tütüncü Mehmet Efendi Cd. NO 10/C, 34010 Kadıköy/İstanbul
(0216) 202 20 10 https://g.co/kgs/WW4vap

Gelelim çok bilinmeyen ama bu saydığımız marka mekanlardan aşağı yanı olmayan esnaf lokantalarına.

Biyeregitsek tadım ekibine göre,

Çamlık Döner-Kartal

Karadeniz üsulü Erzincan bölgesi  parça döner yapan bu lokanta günümüzde esnaf lokantası tarzını bozmayan fiyat kalite endeksi yerinde lokanta. Ev yemekleride mevcut Kartal Oto sanayi yakınlarında E-5 Kartal kavşağına da yakın.

Çamlık Et Lokantası
(0216) 387 70 30
https://goo.gl/maps/ZHgTnUHyTfDpxuZt5

İmren Lokantası- Bağlarbaşı

Üsküdar’ın eski başarılı esnaf lokantalarından biri olan mekanlezzeti ve temizliği ile ön plana çıkan parçalı karadenizdönerini ve fırın sütlacını tavsiye ederiz.

Lokanta İMREN
(0216) 341 19 79
https://goo.gl/maps/d1vzAQQ6TgUABLq7A

Korkmaz Büfe Moda

 Korkmaz Büfe. Bilenler biliyor zaten; Korkmaz Büfe, bir deneyenin müdavimi olduğu döneriyle kendine özgü bir kitle oluşturmuş durumda.Çıtır ekmek arasındaki döner, domates, patates, biber ve turşu ile servis ediliyor. Yazdığımız dönerciler kadar büyük ve şaşalı olmasada büfe döneri tarzında listemize girdi.