Bremen Şehir Rehberi | Biyeregitsek

BREMEN

Küçüklüğümüzden beri belki de en çok dinlediğimiz masallardan biridir Bremen Mızıkacıları. Grimm Kardeşler tarafından yazılan bu hikaye çocukların en cok duyduğu hikayelerdendir..

BREMEN MIZIKACILARI

Bremen mızıkacılarının hikayesini aşağıda ki linkten buradan okuyabilirsiniz. Okadar ünlü olmasına rağmen mızıkacıların heykeli Bremen’de bir binanın köşesinde yer alan çokdagösterişli olmayan bir heykeldir Rivayete göre, eşeğin ayaklarını  tutunca uğur getirdiği söylenmekte bu yüzden eşeğin ayakları insanların çok fazla dokunmasından aşınmış vaziyettedir 😉

Bremen Mızıkacıları – Vikipedi (wikipedia.org)

BREMEN EVLERİ- Historische Altstadt

Weser nehri boyunca kurulu ve Almanya’nın en eski liman kenti olan Bremen, ülkenin kuzeybatısında yer alıyor. 1200 yıllık ve merkezinde 550 bin kişinin yaşadığı bu tarihi ve küçük şehri gezmek için iki gün gayet yeterli. Tarihi binaları ve meydanları UNESCO dünya mirası listesine girmiş oldukça güzel bir şehir. Bremen ve Bremerhaven aslında Bremen eyaletini oluşturan iki ayrı şehir.

Şu anda Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük liman kenti olarak anılan Bremen, ülkenin en küçük eyaleti ve 10. Büyük şehri! Aynı zamanda gelişmiş endüstrisi ile ünlü. Bunda yüzyıllardır bir liman şehri olarak ticaretin ortasında olmasının payı büyük. Hamburg’dan sadece 120 km uzaklıkta bulunuyor.

Almanya’da Futbol her kesimden insanın takip ettiği spor dalı bu yüzden şehirin takımlarını desteklenir.Werder Bremende Almanya’da Köklü geçmişe sahip bir kulüp.Şehirin Hamburga 1 saat uzaklıkta olması onlarla rekabeti dahada arttırıyor.

Ünlü “Bremen Mızıkacıları” masalı ve “Werder Bremen” futbol takımı ise şehrin gurur kaynakları!

Liman ve ithalat-ihracat bölgesi olma özelliği de eskilere dayanan eyalette bugün Avrupanın en önemli limanlarından biri olan Bremerhaven , 1827’de kurulmuştur ve Bremen merkezine 58 km uzaklıktadır. Kente zenginlik katan bu liman Bremenin en önemli ekonomik dayanaklarından biridir.

Savaştan en a az seviyede etkilenmiş

Ayrıca , söz konusu bir Almanya şehri olunca savaştan etkilenmemiş olması da mümkün olmuyor tabii ki. Bremen de birçok şehir gibi 2. Dünya Savaşı sırasında hasar görmüştür ancak yaralarını yapılan restorasyon çalışmaları ile hızlıca sarmıştır.

Bremen’de Ne Yenir Ne İçilir ?

Almanya’nın Kahveleri Buradan Çıkıyor

17. yüzyıldan beri Almanya’da tüketilen kahvenin yarısı Bremen üzerinden gönderiliyor. Bu sebeple birçok Alman şehrinden önce kafeler Bremen’de açılmış. 1742’den beri hizmet veren “Stecker Kafe” de bunlardan biri. Bremen’de kahve içip kek yemek için uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Belediye binasının altında yer alan “Ratskeller” ise romantik akşam yemekleri için önerilen tarihi restoranlardan bir tanesi.

Spargel (kuşkonmaz), Almanlar’ın en popüler yiyeceklerinden biri. Tanıdığım tüm Almanlar bu sebzeyi severek tüketiyorlar. Haşlanmış patates ile servis edilen bu yemek vejetaryenler için güzel bir seçenek.

Şehrin öne çıkan restoranları ise Fisherman’s SeafoodRestaurant, Teestuebchen Im Schnoor, Suedtiroler Heutte.

Tatlılar

Welf Puding, Bremen’de tercih edebileceğiniz tatlılardan biri. Alman tatlıları meşhurdur malum. Alman pastası tabiri Türk Mutfağı’nda da yerini almıştır. Bu yerel lezzet canı tatlı çekenler için güzel bir öneri. Bunun dışında canı kahve ve tatlı çekenler için bol çeşitli ve leziz seçenekleriyle CafeKnigge, Kaffeehaus Classico, Konditorei  (Schnoor) öne çıkanlar.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Market Square ( Pazar Meydanı) ve Roland heykeli

Bu büyük meydan, Bremen’in en eski binaları ile çevrilidir. 1404 yılında dikilen devasa Roland heykeli meydanın ortasında yer alıyor. Bu heykel UNESCO dünya mirasları listesinde de yer alıyor. Bremen’in özgürlüğünü, ticaret hukukunu temsil ediyor

Tükürme Taşı

Gesche Gotfried 1813-1828 yılları arasında arsenik ile 15 kişiyi öldürmüş ve idam cezası verilmiş. İşte tam bu noktada idam sehpası duruyordu. Almanlar da buradan geçerken sembolik olarak tepkisini ifade ediyor.