Almanya’da Atatürk’ün İzleri ‘Bad Kreuznach’

Bad Kreuznach, sağlık turizmi, wellness, spa, bisiklete binme için veya sadece güzel doğasının tadını çıkarmak isteyen turistlerin Almanya’da sık sık tercih ettiği bir destinasyon. Bad Kreuznach, Almanya‘nın Rheinland-Pfalz eyaletinde, ılıman iklimi ve şifalı kaplıcaları ile meşhur bir şehir.

IMG_5232.jpeg

IMG_5233.jpeg

Türklerin de  yoğun olarak yaşadığı da bir şehir.

Bad Kreuznach şehri ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı bir de otele sahip. “Parkhotel Kurhaus”. Atatürk, 100 yıldır bu otelde yaşıyor

Giriş Bölümündeki “Atatürk Panosu”

Otelin girişinde yer alan pano 170 X 170 boyutlarında ve granitten yapılı. Pano üzerinde Atatürk’ün maskı yer alırken ayrıca Almanya’yı ziyaretiyle ilgili bilgiler de bulunmakta.

Almanya’nın Bad Kreuznach kentinde, Mustafa Kemal Paşa’nın son Osmanlı padişahı Vahdettin ile birlikte 1917 yılında kaldıkları tarihi Park Hotel Karhaus’un her yerinde Ata’ya ait fotoğraflar ve övgü sözleri hâlâ korunuyor

IMG_5236.png

Almanya’nın Bad Kreuznach kentinde bulunan tarihi Park Hotel Karhaus’da Ata’ya duyulan saygının izleri 100 yıldır dimdik ayakta. Bad Kreuznach Belediye Başkanı Rolf Ebbeke’nin destekleriyle oluşturulan ‘Atatürk Pano ve Konferans Salonu’nun son durumu Almanların Atatürk’e olan saygısını gösteriyor.

IMG_5235.jpeg

Alman Kayzeri Wilhelm 2’nin davetlisi olarak Almanya’ya giden Atatürk’ün kaldığı “Park Hotel Karhaus

1917 yılında gerçekleşen bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli bir yeri olduğu kabul edilmekte.

Atatürk’ün delege olarak katıldığı toplantıda attığı imza bile günümüze kadar muhafaza edilmiş durumda.

IMG_5234.jpeg