Ankara’nın En İyi Dönercileri?

En Lezzetli Ankara Döneri Nerede Yenir?

Ankara Döner,

Döner, Türk yeme içme kültürünün başı çeken ana ürünlerinden. İstanbul’da yaptığımız en iyi dönerciler listemizden sonra Başkent Ankaramızın Dönercilerini yazmazsak olmazdı. Anadolu coğrafyasında Ankara döneri diye bir gerçek var. Nasıl Karadeniz tarzı Bayburt döneri Erzurum ,Kastamonu yöresi  dönerin vatanı diyebileceğimiz yerlerse Ankara’dada efsane olmuş çok sayıda dönerciler bulunuyor. Ankara dönerini ayıran Farklı pişirme teknikleri ve farklı hayvanların etleri kullanılsa da değişmeyen tek şey asla kıyma kullanılmaması. Hemen hepsi mütevazı birer esnaf lokantası olan meşhur Ankara dönercilerinin bir diğer farkı ise lezzetlerini korumak için şubeleşme yolunu tercih etmemiş.

ANKARA DÖNER FARKI,

 Ankara dönerini lezzetli kılan ise kullanılan malzemeler ve pişirilme şekli. Gerçek Ankara döneri, dananın trançbölgesinde bulunan ete orantılı olarak eklenmiş kuzu etinin karıştırılması ile oluşturuluyor kıyma kullanılmıyor. Bu yüzden parçalanmıyor ve adına yaprak döner deniliyor.

Ankara’nın En İyi Dönercileri

En iyi dönerciler deneyimlerimizde sıralama yoktur ilk 5 karışık listelenmiştir.

1.Dursun Usta -Ankara Kalesi

Ankara döner denildiği zaman yapmış olduğumuz araştırmalarda karşımıza ilk çıkan mekanlardan. Ankara Kalesi’ndeki meşhur dönercilerden Dönerci Dursun Usta, 80 yıllık Fehmi Usta’nın Ankaradaki ününü bugün hala devam ettiriyor. Fehmi Usta’nın yanında yetişen 3. Kuşak  Dursun Tandoğan ve Kasım Özkan tarafından işletilen dönercinin konum ve mekan itibari herşeyleri kendilerine has.

bilinmeyen.jpg

Döneri kuzu etinden yapıyorlar. İşin sırrı,domates suyu ve tuzla bir gün bekletiliyormuş. Kuyruk yağı dizilerek şişe takılıyor. Pişirme tekniği Kömür ateşi…

2.Süha’nın Yeri

Yerleri Çankaya Yıldız’da. Odun ateşinde pişen döneri uzun zamandır Ankaralılar tarafından beğeniliyor. Süha’nın Yeri 4 kuşak ile yola devam ediyor. Ankarada’ki Benzer isimlerdeki hepsi sahteymiş ve açılan davalar kazanılmış. Tarihi Süha dönerini yemek istiyorsanız tek adres şuan Çankaya. Döner çok lezzetli, yağ oranı ölçülü yerinde. Ayrıca çok güzel köftesi var. Önden ara sıcak olarak iştah açıyor. 4.jenerasyon sahipleri çok misafirperver.

Yıldızevler Süha  biyeregitsek editörlerinin ilk 5 de. Kıymasız Ankara Döneri’nin en büyük temsilcilerinden olmaya devam ediyor.

Adres:Kazım Özalp, Rabat Sk. No: 13 / A, 06700 Çankaya/Ankara

IMG_0667.jpegIMG_0668.jpeg

3 Çankaya Lokantası

1974 yılından itibaren hizmet veren mekan Ankara ve döner denildiğinde mutlaka gidilmesi, görülmesi gereken esnaf lokantası . Ankara döneri nasıl bir tat diye merak edenlerin cevabını tam anlamıyla bulacağı yer  burası. Tencere yemeklerinden ciğere Gerçek Ankara dönerine, şekerparesine kadar..Yıllardır aynı lezzeti korumuştur.

Adres:Çankaya, Güzeltepe Mahallesi, Hoşdere Caddesi No:228-0312 438 24 96, 06690 Ankara

bilinmeyen.jpg